Aby nám oblečení dlouho vydrželo, je důležité se o něj také dobře starat. Pračka dnes vypere spolehlivě všechno. Nicméně je důležité zvolit správný program i stupně a nezapomínejte, že u některých tkanin je mnohem lepší spolehnout se na ruční praní. Pojďme se podívat na topy dle různých materiálů.
Jak pečovat o trika s potiskem?
Klasické bavlněné tričko s potiskem máme ve své skříni asi všichni. Při praní v pračce bychom měli dodržovat jedno pravidlo. Prát na max. 40°C, otočit je naruby a hlavně rozdělit podle barvy. I malé děti ví, že bílou je třeba prát samostatně, stejně tak tmavé a barevné. Po vyprání se nedoporučuje trička dávat do sušičky. Je sice praktická, nicméně materiál ničí. Mnohem lepší je nechat trika uschnout volně na sušáku, pokud možno venku, kde nasají příjemnou vůni. Pozor také na žehlení. Nikdy nežehlete přes potisk, pokud o něj nechcete přijít a žehličku si nastavte na bavlnu.
Halenky a blůzky si zaslouží maximální šetrnost
Halenky bývají ušité z vysoce kvalitního, ale také citlivého materiálu – hedvábí, taft, krajka. Je potřeba jim věnovat velkou péči. Přírodní hedvábí se získává z kukel nočního motýla bource morušového. Přírodní hedvábí je na rozdíl od umělého velice křehké. Nesnese agresivní prášek na praní, dokonce ani pračka mu nedělá moc dobře. Raději dejte přednost ručnímu praní. Hedvábí rozhodně nežehlete, to byste se s krásnou a drahou halenkou mohla velice rychle rozloučit.
Další oblíbenou tkaninou je satén. Patří mezi ty nejluxusnější, pokud zvolíte topík ušitý z přírodního hedvábí. Tento materiál perte maximálně šetrně, nikdy ne na víc než 40 °C.
Opravdu čtete cedulky?
Mnozí z nás máme tendenci k tomu, že cedulky z prádla hned odstřiháváme. To je ovšem veliká chyba. Právě z cedulky se totiž dočteme veškeré potřebné informace, které bychom měli znát. Například z jakého materiálu je tričko vyrobené, na kolik stupňů jej prát, zda se doporučuje ruční praní nebo žehlení. Je to opravdu důležité, zejména pak u zvlášť citlivých tkanin. A pozor na bělidla a aviváž. Tyto přípravky používat minimálně, nejlépe vůbec.
Jak o trička pečovat po vyprání?
Péče není jen o praní samotném. Je to také o tom, jak tričko necháme usušit. Nechcete mít triko vytahané s otisky od kolíčků? Potom jej raději nechte usušit na sušáku. Pokud jej budete věšet, pak doporučujeme bez použití kolíčků nebo jen velmi opatrně. Obecně se nedoporučuje používání sušičky, i když je to velice oblíbené. Není nad to nechat prádlo volně uschnout a případně poté přežehlit. Pokud máte možnost nechat jej usušit venku na slunci, je to doslova k nezaplacení.
Samozřejmostí je poté složení triček a skladování ve skříni tak, aby se dále nemačkalo. Blůzky a tuniky doporučujeme věšet na ramínka.
Chloupky z oblečení dostanete lepivým válečkem, který můžete zakoupit v domácích potřebách. Je to praktická věc, kterou využijete u veškerého oblečení, a můžeme jen doporučit.
Na materiálu záleží
Kvalitní materiál značně prodlouží životnost vašeho oblečení. Velmi oblíbená je u triček bavlna nebo biobavlna. Je dostatečně prodyšná, odolná a drží tvar. Zejména muži nedají na tento materiál dopustit. Obecně jsou oblíbené přírodní materiály, ideálně len, bavlna či biobavlna. Pro větší pružnost ještě doporučujeme přídavek elastanu. Trička nikdy po vyprání nevytahujte, zejména pak dámská.
Možná si říkáte, že péče o trička nepředstavuje nic náročného. Ovšem pokud to podceníte, brzy poznáte, že tričko, které ještě nedávno vypadalo jako nové, je nyní značně poničené. Každé oblečení si zaslouží zvláštní péči.